Často kladené dotazy

Belle Epoque je rozsáhlá událost, která ovšem není namířena jen na zkušené larpové matadory. Naopak věříme, že hra má co nabídnout i nováčkům – ať už s touto formou zábavy nemají žádné, či jen velmi malé zkušenosti. Při její tvorbě bylo vždy pamatováno i na absolutní začátečníky a děláme hodně pro to, aby byla přístupná skutečně každému. 

Valná většina důležitých informací už zde na stránkách v nějaké podobě zazněla. Moc dobře ale víme, že na první pohled může množství textu působit odstrašivě. Rozhodli jsme se proto připravit tento soubor otázek a odpovědí pro lidi, kteří účast na hře zvažují. Pokud by vás zajímalo něco, na co zde odpověď nenajdete, nebojte se nás kontaktovat na belleepoque@rolling.cz.


Co je to larp?

„Je to něco mezi amatérským divadlem, stolní hrou, seancí u psychologa, knížkou, posezením s kamarádama a bungee jumpingem.“ 

Pěkně doslova, roleplaying je hraní role. Na chvíli se z vás částečně stane někdo jiný – Hrajete určité povahové vlastnosti, přebíráte minulost postavy, máte jiné motivy, sny, problémy a cíle. Larp je pak akce, kde je roleplaying spojen i s fyzickými úkony. Zkrátka místo toho, aby všichni seděli okolo stolu a říkali, co dělají, tak mají na sobě kostým a dělají to, co si dělat chtějí. Použijeme k ilustraci jedno bezvadné informační video od Court of Moravia, i když už také má svá léta.


Pro koho to je? Je to pro mě?

Hry je určena pro každého staršího 18 let. Myslíme si, že vydat se na svůj první larp je dobrý krok pro každého, kdo hledá netradiční zážitky či krok mimo svoji komfortní zónu, při jakém navíc získá nové přátele. Larpů samozřejmě existuje nespočet a různí se nejen tématy, ale i rozsahem, mechanikami a spoustou dalších aspektů.


Myslíme si, že Belle Epoque díky svému vysokému počtu postav nabízí každému možnost najít si tu pravou postavu přímo pro sebe. Díky tématu zase udělá radost tomu, kdo má rád historii, fantasy či literární klasiky, nebo tvorbu H. P. Lovecrafta a E. A. Poea, která byla jednou z inspirací hry.


Musím něco umět?

Jedním z důvodů pro hraní larpů je i možnost vyzkoušet si i něco, co člověk v normálním životě nezažije, či v tom nevyniká. Proto pokud budete hrát malíře, nikdo po vás nebude chtít, abyste uměli reálně malovat. Některé takové činnosti budou mít zástupné mechaniky, některé z nich vás alespoň zlehka naučíme na workshopech před hrou (třeba boj a manipulaci se zbraněmi), pokud pro vaši postavu budou relevantní.

Některé z postav budou ovšem fyzicky náročnější (pozná se to podle Pěsti 3) a jedna z postav má jako nutný předpoklad schopnost hrát na nějaký hudební nástroj.


Není to drahé?

Chápeme, že cena může být pro někoho vysoká. Svůj rozpočet ostatně docela dopodrobna vysvětlujeme ZDE a snažíme se udržet náklady na minimum, aniž bychom přitom dělali ústupky naší vizi. Pokud by ale pro vás registrační poplatek byl příliš, je možné dosáhnout jeho snížení nějakou výpomocí před hrou. V takovém případě se nám prosím ozvěte na mail belleepoque@rolling.cz.


Co všechno dostanu? Co všechno musím mít s sebou?

Propracovanou postavu s povahou, zápletkami, vztahy, minulostí a motivacemi. Kostým a potřebné rekvizity, jídlo a ubytování. 

S sebou je nutné si vzít jen nerušivou obuv, vlastní spodní prádlo a nějakou přikrývku či spacák na spaní.


Co když neumím hrát? Neztrapním se a nepokazím hru ostatním?

Jednou z krás larpů a toho, co nás autory na nich velmi baví, je jejich neskriptovanost. Víme, jaké postavy jsme napsali, a víme, jaké zápletky budou nejspíše řešit – stát se ale může naprosto cokoliv a ať se váš příběh vydá jakýmkoli směrem, vždy to bude správně. Díky absenci scénáře se nemůže stát, že by se snad něco pokazilo, a naopak díky tomu bude váš příběh unikátní a opravdu jen váš, protože ho už nikdy nikdo neodehraje stejně.

Důležitá je jen chuť si hrát a nechat spolu s ostatními hráči ožít svět a atmosféru, jakou jsme si pro vás přichystali. Takže dokud jste si přijeli hrát, jste tu správně a nic se pokazit nemůže.


Jak moc extrémní věci se mohou dít?

Ve hře rozlišujeme dva důležité směry, jaké mohou být hráčům nepříjemné – násilí a intimita. Každá z postav má předem veřejně oznámeno, jak vysoký stupeň těchto aspektů ji čeká. V zásadě jsou největší formou násilí pěstní zápasy (pouze pro některé postavy). Hranicí pro intimitu je pak polibek ruky, s možností tuto hranici překročit pouze v dedikovaném salonu.

Nikdo ovšem nebude do ničeho nucen a stupeň hraní těchto činností je vždy na hráči samotném v ten konkrétní okamžik. Hra navíc pro bezpečí všech zúčastněných disponuje bezpečnostními mechanismy, které ji umožňují kdykoli zastavit či scénu deeskalovat. Více v dokumentech PRAVIDLA a PŘIHLAŠOVÁNÍ.


Jak si vybrat postavu? Co když nevím jak si vybrat?

Na to máme hned pár veselých pomůcek, těmi největšími jsou dokument PŘIHLAŠOVÁNÍ a KOUZELNÁ TABULKA všech postav, kde je možné si filtrovat podle preferencí. Alternativní variantou je si rozkliknout přímo nějakou skupinu postav, která vás zaujala, a podívat se na konkrétní medailonky.

A pokud vůbec nevíte, zkuste si třeba pomocí tabulky a random.org náhodně klikat postavy a zamýšlet se, jestli by se nám nemohla líbit. Nebo nám vyplňte do dotazníku, že je vám to jedno, jenom se chcete vyhnout něčemu a zažít něco a my vám něco najdeme.


Co když nakonec nebudu moci přijet?

V takovém případě se budeme snažit najít náhradníka. Platí také různé varianty storno poplatků, mrkněte na PRAKTICKÉ.


Co když má postava umře?

Záleží pak, jestli hrajete jednoaktovku nebo postavu na půlku hry nebo postavu na celou dobu.

U postav jednoaktových či postav na půlku hry je celá věc jasně daná. Velmi pravděpodobně půjdete hrát další roli :).

U postav na celou dobu je to komplikovanější. Jejich smrt bude vždy vaší volbou – jestli přežijete pobodání nebo ne si rozhodnete sami.  Navíc je možné zemřít až od páteční noci dále. Nestane se tak, že by vaše hra skončila předčasně a zbytek víkendu byste neměli co hrát. Pokud ale zemřete předčasně (a taková smrt dává životu smysl!), tak budete mít možnost strávit zbytek hry v zázemí, zahrát si několik pro zemřelé vyčleněných jednoaktovek nebo si zahrát některé nerušivé, vyloženě pozorovatelské role novinářů a sloužících.